Založte si skalku

rodina

Skalky nevycházejí z módy a v průběhu let se stávají stále přirozenějšími. Právě jaro je ideálním časem pro jejich budování.

Skalničky a vysokohorská flóra jsou atraktivní ozdobou každé okrasné zahrádky. Pokud se vám podaří začlenit je do prostoru tak, aby působily co nejpřirozeněji, budete moci dlouhá léta relaxovat při pohledu na krásy velehor.

  1. Umístěte ji do terénu
    Vyvarujte se navršení nepřirozené hromady skal uprostřed předzahrádky či rovného pozemku. Nahlédněte do dovolenkových fotografií či snímků na internetu a oživte si vzpomínky na hory. Vaše skalka by se neměla v ničem lišit. Zatímco u svažitého pozemku dokážou dva páry rukou zázraky, na rovině budete potřebovat lehčí techniku, aby se vám podařilo přeskupit zeminu a vdechnout terénu potřebnou členitost.

Naplňte sáček vápenným hydrátem, odstřihněte jeden z rohů a vysypte na zemi čáry budoucích linií výškových rozdílů. Pomohou vám při budování teras. I když je to na první pohled nemožné, i rovný pozemek může dostat třetí rozměr. Pokud mezi více kopečky vytvoříte klikatou pěšinku, výsledek nebude působit rušivě. Nezapomeňte na vyspádování a odvodnění těch částí terénu, které se ocitnou pod úrovní okolí.

  1. Směrem ke slunci
    Máte-li na výběr, klesající svahy skalky by měly být otočeny k jižní či východní straně. Skalničky jsou náročné na ostré slunce a výběr těch, které budou prosperovat na západním či severním útesu, je podstatně méně. Pozorně si všímejte možností pozemku a pouvažujte nad kulisami, které by mohly skalku zatraktivnit. Působivé jsou cihlové zdi, přirozené terénní překážky, ale také prvky, které tříští celistvý prostor zahrádky na menší celky.

Jelikož slunce v průběhu roku mění svou polohu na obloze, odhalte s předstihem okrajové zóny, které se v různých částech roku dostávají do nepřetržité tůně. Využijte tohoto zjištění pro vybudování specifické části skalky s odlišným stanovištěm.

  1. Propustná, avšak s vláhou
    Skalničky vyžadují stanoviště s propustným podkladem, který přes drenáž dokonale odvede srážkovou vodu. To ochrání kořeny před zahníváním. Jelikož skalničky mají odříznutý přístup od zemní vláhy, naučili se získávat ji z ranní rosy a kondenzující mlhy.

Má-li být údržba skalky co nejjednodušší, měli byste již před jejím vybudováním pouvažovat o přívodu vody, kterou následně rozvedete do rosícího systému. Ten spolu s časovačem vytvoří ostré vysokohorské klima kdekoli. Porost skalky se vám za to odmění svojí pevností, svěžím vzhledem a lákavým květenstvím. Zatímco letní měsíce budou díky závlahovému systému dostatečně vlhké, kamenný masiv bude v zimních měsících dostatečně suchý, aby výsadba přezimovala.

  1. Pevné hradby
    Skalku je třeba budovat tak, aby kamenný masiv zabraňoval vyplavování zeminy. Dosáhnout toho lze budováním teras z pískovců, vápenců, břidlic či travertinu. Aby skalka vypadala přirozeně, bylo by chybou kombinovat více druhů hornin. Kameny ukládáme je línou stranou dolů tak, jako by v přírodě samy při erozi spočinuly na svém místě. To zajistí potřebnou stabilitu a dodá terénu přirozený vzhled.

Velikost skal nemusí být jednotná a využít lze i místní zdroje. Předem byste však měli mít jasno v tom, jakým způsobem budete s jednotlivými kusy manipulovat. Zatímco menší skály dopravíte na místo kolečkem, s většími bude muset pohnout technika, nebo se spolehnete na zkušenosti, které s sebou přináší věk. Kameny ukládejte tak, aby mezi nimi vznikaly malé oázy života.

  1. Pro lepší vzhled
    Fádní terasy a stoupající úbočí dokážou oživit zatoulané kameny. Zatímco v přírodě je mají na svědomí ledovce, doma je lze imitovat oblými skalami opracovanými přírodními živly. Při umísťování vypadají působivě nejen jednotlivé sólo monolity, ale také skupinky tuláků obklopené drobnou sutinou. Vyvarujte se však nevkusné kýčovitosti. Nesnažte se za každou cenu stavět tvarované kameny do nepřirozených pozic.

Pro snadnější údržbu byste neměli zapomenout ani na šlapáky. Ty vám budou oporou nejen při osazování skalky faunou, ale také při zimování zavlažovacího systému či údržbě porostů. Snažte se poskrývat je za převisy a výsadbu, aby netvořily nevkusnou pěšinku.

  1. Kolébky života
    Pokud se kamenný masiv stabilizuje a přežije několik deštivých dnů, můžete se pustit do vyplňování prohlubní substrátem. Čím propustnější bude, tím více se bude podobat tomu horskému. Směs jemného písku, hlíny, listovky a rašeliny můžete doplnit starým kompostem. Organické součásti zajistí dostatečnou propustnost. Aby se substrát ustálil na vámi zvolených místech, opakujte jeho zálivku, aby vyplnit spáry mezi skalami.

Postupem času se v mezerách nahromadí odumřelé zbytky rostlin, lišejníků a mechů, které zajistí doplňování ztrát živin i samotného substrátu.

  1. Strategie výsadby
    Při výběru rostlin byste měli mít jasno v tom, do jaké velikosti budou v podmínkách vaší skalky dorůstat. Bylo by na škodu, kdyby bující vegetace zakryla důležité části skalky a pohltila menší rostlinky. Na tmavých horninách vyniknou rostliny se světlým bílým nebo žlutým květem, při světlém kameni volte výpěstky s nepřehlédnutelným, intenzivním květenstvím.

První patří do skalky dřeviny. Směle sáhněte po zdrobnělých koniférách a listnáčích. Dopřejte jim dostatek prostoru pro další expanzi. Nedejte jim však úplnou volnost, aby nezbujely. Vzpřímené trvalky a trávy už v momentě výsadby naznačují, jak by jejich porost mohl vypadat v dalších letech. Při výběru se zaměřte nejen na barvu jejich květu, ale také samotný charakter rostlin. Některé působí impozantně v jednotlivé výsadbě, jiné ve skupinách.

Skalničky, které mají plazivý, kobercovitý či polštářovitý vzhled jsou vhodné pro vyplnění prostoru a vytvoření objemu, který zakrývá skalnaté holiny. Počítejte s tím, že se budou neustále rozšiřovat, zvláště směrem dolů. Dbejte proto, aby byly dostupné pro údržbu a regulaci jejich množství.

Zapomenout byste neměli ani na cibuloviny, ať už jde o sněženky, bledule, krokusy či drobné jednoduché narcisy. Dosáhnete tak delší doby kvetení celé skalky.

  1. Čas ukáže, co je třeba změnit
    V průběhu roku mění skalka svoji tvář a rok od roku mění svůj charakter. Pokud v uzavřeném systému vznikne rovnováha bez vážnějších zásahů člověka, znamená to, že ekosystém funguje a v dalších letech bude ještě působivější. Pokud však zjistíte, že některá z rostlin se chová invazivněji, než jste si mysleli, pouvažujte nad tím, jak ji dostat pod kontrolu. Někdy stačí změnit její umístění, jindy je třeba jí zpřísnit životní podmínky. Pouze pozorné sledování během celoroční sezóny vám prozradí, s jakým úspěchem jste se zmocnili budování skalky. Narozdíl od květinového záhonu s letničkami, každá úprava vyžaduje více snahy a námahy, než si dokážete představit.

Další články autora

„Když jsem placený za to, abych někoho vyhodil z auta, je to dreamjob,“ říká Agraelus. S Philips OneBlade si vyzkoušel GTA naživo

Grand Theft Auto ožívá v pražských ulicích! Tři gameři – Agraelus, Duklock a MG Fitman, se...

Dej si holení na easy! Oholit vousy je díky Philips OneBlade 360 s připojením snadnější než porazit bosse na první úrovni

Vousy vládnou světu, a to nejen hernímu. Doba, kdy herním postavám zakrývala tvář hranatá změť...

Užijte si Vánoce bez starosti a pořiďte si umělý vánoční stromek

Vánoce jsou obdobím, kdy se naše domovy přeměňují na místa plná vánoční a útulné atmosféry....

Potřebujete nové webové stránky? Víme, kde se obrátit

V dnešní době už je doslova nutností, aby měla i menší společnost propracované a funkční webové...

Nejnovější články

„Když jsem placený za to, abych někoho vyhodil z auta, je to dreamjob,“ říká Agraelus. S Philips OneBlade si vyzkoušel GTA naživo

Grand Theft Auto ožívá v pražských ulicích! Tři gameři – Agraelus, Duklock a MG Fitman, se...

Dej si holení na easy! Oholit vousy je díky Philips OneBlade 360 s připojením snadnější než porazit bosse na první úrovni

Vousy vládnou světu, a to nejen hernímu. Doba, kdy herním postavám zakrývala tvář hranatá změť...

Užijte si Vánoce bez starosti a pořiďte si umělý vánoční stromek

Vánoce jsou obdobím, kdy se naše domovy přeměňují na místa plná vánoční a útulné atmosféry....
- Reklama -PR článek