Než vezmete do rukou štětec

rodina

Nový nátěr lakem či barvou dokáže oživit venkovskou lavičku, starý nábytek, velká vrata či zahradní altán. Abyste však byli spokojeni se svojí prací, měli byste předem vědět, do čeho se pouštíte. Příprava povrchu je stejně důležitá jako správné pomůcky a výběr nátěru.

 1. Pryč se starým nátěrem
  Teplý saponátový roztok a tlaková voda dokáží oživit zanedbaný povrch k nepoznání. Pokud je však původní nátěr popraskaný nebo přes něj vyčuhují mapy koroze, bez důkladnější přípravy se nový nátěr neobejde. Podklad musí být dostatečně hladký, aby nový nátěr působil dobrým dojmem a měli jste jistotu, že k podkladu přilne.
 2. Na kovy hrubou silou a chemií
  Kovové povrchy je třeba přebrousit a zbavit ložisek koroze. Osvědčeným nástrojem je v domácích podmínkách drátěný kartáč, nebo kartáčovací kotouč upnutý do vrtačky nebo úhlové brusky. Ostré kovové štětiny uvolní nesoudržné části původního nátěru a odstraní hrubou korozi.

Tu zbývající je třeba chemicky neutralizovat, aby se na ní nový nátěr neodlupoval. Bezoplachový odrezovač probarví rez do modra a změní její chemickou podstatu. To zabrání jejímu dalšímu rozšiřování.

 1. Dřevo žádá citlivou ruku
  Špachtle dokáže uvolnit pouze část odlupujícího se nátěru. Mnohem lepší to jde brusnému papíru upnutému do pásové či excentrické brusky. Na odstraňování starého laku či barvy je třeba sáhnout po speciálním brusném papíře, který je nejčastěji značen bílým pojivem. Červený je obvykle určen pro broušení dřeva a černý pro kovy. Pokud nebrousíte lak, není nutné abyste se přepracovali na čisté dřevo. Důležité je, aby byl povrch hladký.

Chemický odstraňovač starých nátěrů je pouze chabou náhradou za louhování a nepracuje se s ním moc dobře. Lépe pochodíte, vezmete-li do rukou horkovzdušnou pistoli a starý nátěr odstraníte po nahřátí špachtlí. Po odhalení první části přečtěte směr růstu vláken a škrábejte po vlákně, abyste nezarývali špachtli do dřeva.

 1. Není bruska jako bruska
  Pásová bruska je tou nejsilnější výbavou, má ovšem své nedostatky. Budete potřebovat kus dovednosti, abyste brousili rovnoměrně, bez znatelných nerovností na povrchu. Čím déle brusný papír používáte, tím tupší je. Na měkkém dřevě začne postupně vytvářet rýhy tím, že měkkou dřevní hmotu namísto odbroušení zatlačí.

Excentrická bruska má vysoký brusný výkon a zanechává za sebou hladký povrch. Při jejím používání je třeba využívat celou plochu brusného papíru a netlačit na povrch. Nekvalitní brusné papíry se ohlásí samy. Při vyšších otáčkách se od suchého zipu uvolní.

Vibrační bruska je tím nejslabším nástrojem pro broušení. Je rychlejší než broušení rukou, její výkon však daleko zaostává za ostatními typy brusek. Najde si však své poslání tam, kde je bezpečnost na prvním místě. Při přebrušování starých nátěrů na plechových střechách.

Pro čištění detailů nabízejí výrobci delta brusky a multiúčelové vibrační nástroje, které dosáhnou i špatně přístupných míst. Ty nejjemnější detaily budete muset vybrousit ručně.

 1. Vlákna v pozoru
  Brusný papír není ostrý jako nůž hoblíku a tak při broušení část vláken bere s sebou a část zatlačuje do povrchu. Důsledkem je, že při navlhčení se vlákna vzpřímí az hladkého povrchu je opět drsný. Chcete-li dřevo napouštět fermeží nebo natírat vodou ředitelnou barvou, při broušení je třeba při každém přechodu na jemnější zrno povrch navlhčit a nechat proschnout. Broušení vztyčená vlákna odstraní.

Zrnitost brusného papíru gradujte, dokud povrch nedosáhne požadované kvality. Obzvláště velkou pozornost věnujte plochám s kolmou orientací vláken, která se brousí nejhůře.

 1. Štětec podle nátěrové hmoty
  Je jen věcí vašeho vkusu a zkušeností, s jakou velikostí a tvarem štětce se vám pracuje nejlépe. Měli byste však vědět, že pro syntetické barvy je třeba použít štětec s přírodními štětinami a na vodou ředitelné barvy je vhodnější štětec s vláknem umělým.

O tom, že starý štětec za sebou zanechává kvalitnější malbu, není pochyb. Pokud začínáte s novým, vyperte z něj studenou vodou uvolněná vlákna a opotřebujte přírodní štětiny přetíráním jemného brusného papíru nasucho.

 1. Základem je základ
  Při nátěru kovů začínejte vždy podkladovou základní barvou. Jejím úkolem je ochránit syrový kov před korozí a vytvořit vrstvičku, na kterou vrchní barva intenzivně přilne. Základní barvy rychle zasychají a mají vysokou krycí schopnost. Jelikož jsou matné a neodolávají slunečnímu záření, potřebují ochranu nanesením krycí barvy.

Dřevo můžete ošetřit fungicidním přípravkem proti plísni a napustit fermeží, aby jeho povrchová vrstvička zpevněla a snížila se jeho nasákavost. V obou případech můžete při aplikaci sáhnout po hadříku. Pozor však na možnost samovznícení textilie znečištěné od fermeže. Při silné oxidaci by mohla způsobit požár. Vystřete ji na beton, nebo utopte ve vodě.

Základní nátěr patří také na dřevo. Zatímco brusný základ pod lak umožní vyhlazení povrchu jemnou brusnou houbou mezi nátěry, základní barva zajistí lepší krytí vrchního nátěru a delší životnost povrchové úpravy. Bez ohledu na to, co malujete, syntetické a olejové barvy jsou vždy vyšší kvality, než ty, které se ředí vodou.

 1. Vrchní nátěr ptá zručnost
  Kvalita nanesení svrchního nátěru se projeví na finálním vzhledu. Zatímco matné barvy dokáží skrýt nerovnosti podkladu, lesklé ptají brilantní práci se štětcem či nanášecím válečkem. Důležité je také jejich správné ředění.

Při lakování je vhodnější kombinovat více tenkých vrstviček s mezibroušením zaschlého povrchu houbou o zrnitosti 180 či 220. Při barevném nátěru rozhodne o celistvosti a jednotném vzhledu kvalita štětce. Dodržujte zásady uvedené výrobcem v technickém listu a je-li pro vás malování novou zkušeností, začínejte na částech, které je vidět nejméně.

 1. Vosk zjednoduší údržbu
  Pracovní plochy či povrchy, které vyžadují opakovanou údržbu lze před opotřebením ochránit vrstvičkou vosku. Ten dokáže odpudit vodu a oddělit nečistoty od barveného povrchu. Výhodou je, že vosk lze opakovaně leštit a v případě znečištění jej odstraníte z povrchu, aniž byste poškodili podkladové nátěry.

Nejjednodušší práce je s podlahovým voskem. Na trh se dodává ve formě pasty, kterou je třeba nanést na povrch a po zaschnutí přeleštit. Pro odstranění použijete v budoucnu hadřík jemně zvlhčený organickým ředidlem. To odstraní vosk, avšak nátěr neporuší.

Další články autora

Výskyt azuritu a jeho využití

Modrý až fialový rudní minerál azurit je přes svá četná naleziště poměrně zřídka možné získat...

Ukázaly obrovské 8K televizory, Samsung se spojil s Apple

Minulý rok jihokorejská společnost Samsung představila na veletrhu spotřebitelské elektroniky CES displej The Wall s...

Jak vyměnit baterii v MacBook Air? Stačí 15 minut

Představte si tři roky starý MacBook, kterému se nevyhýbaly pády a pravidelné úplné vybíjení baterie....

Na festival i na svah. Moudrý kompas najde přátele i bez telefonu

Téměř každý den spoléháte na telefon, když se chcete setkat s přáteli a najít je...

Nejnovější články

Výskyt azuritu a jeho využití

Modrý až fialový rudní minerál azurit je přes svá četná naleziště poměrně zřídka možné získat...

Ukázaly obrovské 8K televizory, Samsung se spojil s Apple

Minulý rok jihokorejská společnost Samsung představila na veletrhu spotřebitelské elektroniky CES displej The Wall s...

Jak vyměnit baterii v MacBook Air? Stačí 15 minut

Představte si tři roky starý MacBook, kterému se nevyhýbaly pády a pravidelné úplné vybíjení baterie....
- Reklama -PR článek