Mobil do 500 eur? vybrali jsme pět modelů

rodina

Prohlédněte si výběr nejzajímavějších a nejlepších chytrých telefonů, na jejichž koupi nepotřebujete více než 500 eur.

Tento článek pravidelně upravujeme a naleznete v něm vždy aktuální výběr dobrých a cenově dostupných mobilů, které představují nejlepší nabídku na trhu.

Dle našeho názoru mezi ty nejzajímavější patří dvojice Moto G200 5G a Realme GT Master 5G, které jsme vybrali pro jejich bezkonkurenční poměr ceny a výkonu.

Pokud hledáte zvučnější jméno, klidně sáhněte po modelu Samsung Galaxy A52s 5G. Při omezeném rozpočtu může zaujmout Xiaomi 11 Lite 5G NE, který má navíc hmotnost pouhých 158 gramů. Všechny námi doporučené modely podporují mobilní sítě páté generace.

Moto G200 5G
Motorola má v nabídce jeden z nejlepších chytrých telefonů v ceně pod hranicí 500 eur. Novinka Moto G200 5G je určena hlavně pro náročné uživatele hráče her, které jistě zaujme velký 6,8palcový displej s vysokou obnovovací frekvencí 144 Hz. Touto hodnotou překonává většinu dostupné konkurence, dokonce já té výrazně dražší. Jedinou škodou je absence AMOLED technologie.

V ceně po hranicí 500 eur není běžné narazit na jeden z nejvýkonnějších čipů současnosti, navíc doplněný o dostatek paměti. Snapdragon 888+ má dostatek výkonu k tomu, aby udržel smartphone dostatečně rychlým i během následujících let. Datové úložiště má v této ceně kapacitu 128 gigabajtů, ale mějte na paměti, že si jej s paměťovou kartou nerozšíříte.

Smartfonu nechybí baterie s velkou kapacitou 5000 mAh a 33 wattovým nabíjením, moderní Bluetooth verze 5.2, NFC a samozřejmě podpora mobilních sítí páté generace. U fotoaparátu naleznete klasickou kombinaci základního snímače, širokoúhlého a pomocného pro focení portrétů. Škoda, že chybí optické přiblížení, ale alespoň ten hlavní snímač se může pochlubit slušnými parametry a 108 Mpx rozlišením.

Parametry: Snapdragon 888+, 8 GB RAM, 128 GB data, 6,8“ IPS 144 Hz, 1080 x 2460, 108+8+2 MPx, 5000 mAh, 202 g

  • vysoký výkon, pěkný design, kapacita baterie, cena, 144 Hz obnovovací frekvence
  • pouze IPS displej

Samsung Galaxy A52s 5G
I velká známá značka dnes dokáže nabídnout vynikající chytrý telefon v ceně pod hranicí 500 eur. U Galaxy A52s 5G od Samsungu není vůbec zřejmé, že byste v rukou drželi cenově orientovaný model, na to je příliš pěkný a kvalitně zpracovaný. Hranice v nižší střední třídě se letos výrazně posunuly a za ne mnoho peněz můžete mít doma opravdu dobrý chytrý telefon.

Navíc vás nebude nudit běžnými barvami, na Slovensku si jej můžete pořídit v černé, bílé, zelené a fialové barvě. Výkonu má dostatek i pro náročnější uživatele, navíc použitý moderní čip je energeticky nenáročný, takže nabíječku nebudete hledat každou chvíli. Chválíme vynikající AMOLED displej, ten má u 6,5palcové úhlopříčky jemné rozlišení a hlavně 120 Hz obnovovací frekvenci pro výrazně plynulejší obraz. Snímač otisků je integrován pod displejem.

Smartfon potěší i fotografy, jedním nedostatkem je absence teleobjektivu. Hlavní snímač s rozlišením 64 megapixelů má optickou stabilizaci, dobrou světelnost a pořizuje skutečně dobré fotografie. Nechybí mu širokoúhlý fotoaparát, jeden pro focení makra a čtvrtý doplňkový, pro zjišťování hloubky objektů ve scéně.

Parametry: Snapdragon 778G 5G, 6 GB RAM, 128 GB data, 6,5“ AMOLED 120 Hz, 1080 x 2400, 64+12+5+5 MPx, 4500 mAh, 189 g

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Model od tohoto známého čínského výrobce nemůže chybět v žádném výběru. Jako nová edice půl roku starého chytrého telefonu Xiaomi Mi 11 Lite 5G sice nemusí znít velmi lákavě, ale novinka je ve skutečnosti zajímavým modelem, nabízejícím skvělý poměr ceny a výkonu. Xiaomi má jeden z nejlehčích chytrých telefonů s úhlopříčkou nad 6,5 palce. S hmotností pouhých 158 gramů je skutečně lehký, ale zároveň nepůsobí levně či křehce. Důvodem tak malé hmotnosti je použití plastového rámu, který kov připomíná jen svojí povrchovou úpravou.

Má pěkný design s dobře zvládnutou konstrukcí, vynikající 90 Hz OLED displej, velmi dobrý fotoaparát, podporu mobilních sítí páté generace a slušný hardware, který nad konkurencí nevyčnívá. Operační paměť s kapacitou 6 gigabajtů a 128 gigabajtové úložiště je iv této cenové kategorii již standardem. Za mírný příplatek si však můžete domů odnést paměťově lépe vybavenou verzi.

Xiaomi překvapí i povedeným fotoaparátem, konkrétně s jeho hlavním 64megapixelovým snímačem. Chybí mu sice sofistikovanější automatické zaostřování a optická stabilizace, ale při dostatku světla by vás fotoaparát neměl zklamat. Má dobrý dynamický rozsah, dostatek ostrosti, málo šumu a jen trochu sytější barvy, než by bylo optimální. Noční režim trochu pomůže při horších světelných podmínkách, ale větším přínosem by byla optická stabilizace.

Parametry: Snapdragon 778G 5G, 6 GB RAM, 128 GB data, 6,55“ AMOLED 90 Hz, 1080 x 2400, 64+8+5 MPx, 4250 mAh, 158 g

  • výkon, hmotnost, pěkný design, fotoaparát, 90 Hz OLED displej
  • slabší odolnost vůči vodě

Oppo Reno 5Z 5G
Tento model je důkazem, že na dobrý smartphone nemusíte utratit zbytečně moc peněz. Značka Oppo je na našem trhu relativně nová, ale je světově známá a má u nás i oficiální zastoupení. Model Reno 5Z 5G je určen hlavně pro cenově orientovaného uživatele s omezeným rozpočtem, který má zároveň určité nároky na svůj chytrý telefon. Reno 5Z 5G patří k těm hezčím chytrým telefonům, dostupným i v neobvyklých barevných verzích.

Navíc patří k těm alespoň poněkud kompaktnějším díky dobrému 6,4 palcovému AMOLED displeji, ve kterém je dokonce integrován i snímač otisků pro lepší zabezpečení. Je příjemné vidět v této cenové kategorii tak dobrý základ, u kterého navíc nechybí ani moderní technologie. Dobrý je i výkon, navíc podpořený nečekaně velkorysou pamětí v konfiguraci 8/128 gigabajtů.

Nechybí moderní Bluetooth ve verzi 5.1, analogový zvukový výstup a ty co vždy spěchají, potěší rychlé nabíjení. Při něm vám bude stačit k plnému nabití necelých 50 minut. Trojitý fotoaparát je obvyklou kombinací hlavního snímače, širokoúhlého a třetího, určeného pro makro fotografie. Ale zatímco ty první dva jsou skutečně použitelné, tak třetí je jen do počtu.

Parametry: MediaTek Dimensity 800U, 8 GB RAM, 128 GB data, 6,43“ AMOLED, 1080 x 2400, 48+8+2+2 MPx, 4310 mAh, 173 g

  • pěkný design, snímač otisků v displeji, AMOLED displej, paměť
  • v této ceně nic

Realme GT Master 5G
I ten nejlevnější model v našem výběru cenově dostupných chytrých telefonů podporuje mobilní sítě páté generace. Za Realme GT Master 5G sice zaplatíte jen necelé tři stovky, ale nabídne vám stejný zážitek z používání, jako mnoho výrazně dražších modelů. Designem sice nevyniká, ale má vynikající AMOLED displej se 120 Hz obnovovací frekvencí a velmi dobrý hardware.

Použitý čip Snapdragon 778G 5G naleznete i při výrazně dražším Samsungu a paměťová kombinace 6/128 gigabajtů je v této cenové kategorii stále dostatečná. Označení GT Master zní poněkud nadneseně, ale pro hráče stále poskytuje dostatek výkonu pro většinu současných her a aplikací. Za doplatek přibližně 40 eur dostanete verzi s větší pamětí v konfiguraci 8/256 gigabajtů.

Fotoaparát je spíše průměrný a kombinuje klasický snímač, širokoúhlý a pomocný pro focení portrétů. Kvalita fotografií nikoho neohromí a totéž platí i pro záznam videa. Baterie má průměrnou kapacitu 4300 mAh, zaujme rychlým 66 wattovým nabíjením. Výrobce slibuje nabití na plnou kapacitu během 33 minut.

Parametry: Snapdragon 778G 5G, 6 GB RAM, 128 GB data, 6,43“ AMOLED 120 Hz, 1080 x 2400, 64 + 8 + 2 MPx, 4300 mAh, 174 g

  • dobrý displej, poměr ceny k výkonu, rychlé nabíjení
  • průměrný fotoaparát

Jak vypadá opravdu dobrý mobil střední třídy?
Náš výběr začíná na ceně 279 eur, což je částka, pod kterou se při koupi chytrého telefonu střední třídy dostanete jen výjimečně. Označení střední třída patří těm modelům, u kterých nám výrobci nabízejí stále zajímavé modely při dostupné ceně.

Zatímco ještě pár let dozadu byl výběr z této nabídky většinou o více kompromisech, tak většina z námi vybraných modelů je vhodná i pro náročné uživatele.

Občas se do této kategorie dostanou i nedávné prémiové chytré telefony ve výprodeji. Klidně jim dejte šanci, jejich výbava byla v době uvedení na trh nadčasová a proto mohou obstát iv současné nabídce.

Cenově výhodný chytrý telefon by neměl mít různé skryté nástrahy. Výrobci se snaží nabídnout většinu funkcí, které známe z drahých modelů při výrazně příjemnější ceně.

Dobrý chytrý telefon tak koupíte až za něco přes 300 eur a za dvě stovky navíc už dostanete skutečně dobrý a výkonný chytrý telefon s podporou mobilních sítí páté generace. Pokrytí 5G signálem je zatím omezeno hlavně na Bratislavu a její okolí, ale postupně se rozrůstá a za rok může být situace již zcela odlišná.

Všímejte si také rychlosti nabíjení a výkonu dodávané nabíječky. Sice jsme svědky postupného odstraňování příslušenství, ale někteří výrobci jdou opačným směrem a právě díky výkonné nabíječce v balení dokáží nabídnout plné nabití baterie i za méně než 20 minut.

Vysoké nároky mějte i na fotoaparát, který je ve většině případů složen minimálně ze tří samostatných částí. Smartphone musí dokázat zaznamenat video ve 4K rozlišení a kromě normální fotografie i širokoúhlou. U hlavního snímače vyžadujte optickou stabilizaci obrazu, kvalitní portrétový režim a nezapomeňte i na optické přiblížení.

Vyžadujte u hardwaru moderní řešení. Staré a pomalé 4jádrové čipy patří do chytrých telefonů za stovku. Operační paměť musí mít minimálně šest gigabajtů, pro data požadujte gigabajtů alespoň 128.

Zařízení této kategorie by již měla nabízet několik moderních technologií, jako je NFC čip přenášení dat na krátkou vzdálenost či mobilní platby, rychlé 5G datové připojení či moderní konektor typu USB C pro nabíjení a přenos dat.

Fotoaparát musí fotit lépe než jen průměrně. Portréty, noční fotografie či kvalitní video, střední třída chytrých telefonů dnes už musí nahradit základní kompaktní fotoaparát. Duální fotoaparát dnes už nikoho neohromí, běžná je trojice fotoaparátů.

Před koupí zjistěte, jak výrobce přistupuje k aktualizacím systému. Telefon střední třídy vám může vydržet několik let, po které Google vydá několik velkých aktualizací systému Android. Ne každý výrobce však aktualizaci pro své mobily uvolní.

Další články autora

Výskyt azuritu a jeho využití

Modrý až fialový rudní minerál azurit je přes svá četná naleziště poměrně zřídka možné získat...

Ukázaly obrovské 8K televizory, Samsung se spojil s Apple

Minulý rok jihokorejská společnost Samsung představila na veletrhu spotřebitelské elektroniky CES displej The Wall s...

Jak vyměnit baterii v MacBook Air? Stačí 15 minut

Představte si tři roky starý MacBook, kterému se nevyhýbaly pády a pravidelné úplné vybíjení baterie....

Na festival i na svah. Moudrý kompas najde přátele i bez telefonu

Téměř každý den spoléháte na telefon, když se chcete setkat s přáteli a najít je...

Nejnovější články

Výskyt azuritu a jeho využití

Modrý až fialový rudní minerál azurit je přes svá četná naleziště poměrně zřídka možné získat...

Ukázaly obrovské 8K televizory, Samsung se spojil s Apple

Minulý rok jihokorejská společnost Samsung představila na veletrhu spotřebitelské elektroniky CES displej The Wall s...

Jak vyměnit baterii v MacBook Air? Stačí 15 minut

Představte si tři roky starý MacBook, kterému se nevyhýbaly pády a pravidelné úplné vybíjení baterie....
- Reklama -PR článek