Výše státní prémie na stavební spoření v příštím roce bude 12,5% z ročního vkladu, nejvýše 66,39 eura (2000 Kč). Zveřejnilo to dnes Ministerstvo financí (MF) SR v opatření, které nabude účinnosti 1. ledna 2010. Tato každoroční povinnost vyplývá MF SR podle zákona o stavebním spoření.
Systém stavebního spoření na Slovensku se do praxe zavedl poté, co Národní banka Slovenska udělila 29. října 1992 první licenci na výkon stavebního spoření První stavební spořitelně (PSS). Stát nepřetržitě podporuje stavební spoření prémií, jejíž výše, na začátku stanovená na 40 %, se postupně snižovala a tento trend pokračoval i po 1. lednu roku 2002, kdy byla 20 %. Státní prémie se na účet spořitele připisuje jednou za rok.
V současnosti na trhu působí PSS, Wüstenrot stavební spořitelna a nejmladší ČSOB Stavební spořitelna.
Model stavebního spoření je založen na myšlence, že spořitel si svými vklady, státní prémií a úroky naspoří část prostředků, které potřebuje ke zlepšení svého bydlení. Druhou část může získat od stavební spořitelny jako úvěr. Spořitel se rozhodne o výši cílové částky, tedy peněz, které chce získat stavebním spořením především na rekonstrukci a modernizaci bytu nebo domu. Podmínkou pro přidělení cílové částky je spoření minimálně 24 měsíců a minimálně naspořených 25 % cílové částky. Zároveň si spořitel vybere tarif. Ta má vliv na výši měsíčních vkladů, rychlost přidělení cílové částky, na výši splátek a lhůtu splácení úvěru. Za uzavření smlouvy si stavební spořitelna účtuje poplatek. Pokud střadatel potřebuje peníze ještě před přidělením cílové částky, můžete požádat stavební spořitelnu o meziúvěr.